Akcijski načrt za enakost spolov
AKCIJSKI NAČRT ZA ENAKOST SPOLOV
ACTION PLAN FOR GENDER EQUALITY
MD-RI INŠTITUT ZA RAZISKAVE MATERIALOV V MEDICINI
MD-RI INSTITUTE FOR MATERIALS RESEARCH IN MEDICINE
Na podlagi določil Zakona o enakih možnostih žensk in moških (Uradni list RS, št. 59/2002, 61/2007 - ZUNEO-A, 33/2016 - ZVarD, 59/2019), Zakona o varstvu pred diskriminacijo (Uradni list RS, št. Uradni list RS, št. 33/2016, 21/2018 – ZNOrg), Zakona o znanstveno raziskovalni in inovacijski dejavnosti (Uradni list RS, št. 18672021), strategije Evropske komisije o enakosti spolov v raziskavah in inovacijah ter določil Statuta MD-RI Inštituta za raziskave materialov v medicine 26.10.2018 in naslednji, je Nadzorni odbor Inštituta za raziskave materialov v medicini na svoji redni seji dne 07.04.2022 sprejel
AKCIJSKI NAČRT ZA ENAKOST SPOLOV
MD-RI INŠTITUTA ZA RAZISKAVE MATERIALOV V MEDICINI
Le-ti morajo biti javno objavljeni ter temeljiti na relevantnih specifičnih podatkih za organizacijo, zasnovani morajo biti v postopku izobraževanja, zajemati morajo krepitev zmogljivosti ter spremljanje rezultatov načrta.
Na področju enakih možnosti žensk in moških Slovenija pozna dobre prakse, saj so ženske po 2. svetovni vojni obsežno vstopale v javno življenje in soodločale o vseh družbenih vprašanjih. Urejeno je bilo tudi otroško varstvo in ustrezni porodniški dopusti, kar je osnova za usklajevanje zasebnega in poklicnega življenja. Področje je formalno urejeno z Zakonom o enakih možnostih žensk in moških (ZEMŽM), ki je stopil v veljavo 20. 07. 2002. Ta določa temelje za ustvarjanje enakih možnosti žensk in moških, splošne in posebne ukrepe, nosilce nalog, njihove pristojnosti in obveznosti, uvaja neformalno obravnavanje primerov domnevne neenakosti spolov in institut zagovornika/-ce načela enakih možnosti ter pravice in obveznosti udeleženih v takih primerih. ZEMŽM določa tudi mejo za neuravnoteženo zastopanost spolov– s 40 % zastopanostjo premalo zastopanega spola (ZEMŽM, 2. odstavek 7. člena).
S povečanjem deleža žensk v terciarnem izobraževanju se pojavi več žensk z najvišjo stopnjo izobrazbe. Kljub temu pa so ženske povsod po svetu bistveno slabše kot moški zastopane na vodstvenih in odločevalskih položajih, zlasti v znanosti in visokem šolstvu, kar je še posebej izrazito na področju naravoslovja, medicine, matematike in tehnike. Raziskave opozarjajo na obstoj odkritih in prikritih oblik diskriminacije v znanosti po spolu, kar nedvomno vodi do izgubljanja intelektualnega potenciala žensk za znanost in s tem za družbo kot celoto.
Na MD-RI spremljamo trend zastopanosti žensk tako v raziskovalnih nazivih kot tudi zaposlenih po plačanih skupinah in spolu.
Na MD-RI obstaja kontaktna točka za prijavo spolnega nadlegovanja in zaznavanje mobinga na delovnem mestu. Imenovana je bila komisija za spremljanje enakih možnosti med spoloma: prof. dr. Monika Jenko, Prof.dr. Maja Ovsenik in prof.dr. Drago Dolinar.
Načrt MD-RI Inštituta za raziskave materialov v medicini za vzpostavitev enakih možnosti glede na spol sledi smernicam Evropskega instituta za enake možnosti ter "Gender Equality in Accademia and Research". Zajema področja kot so ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem ter uravnoteženost spolov pri vodenju in odločanju, enakost spolov pri zaposlovanju in napredovanju, vključevanje razsežnosti spola v raziskovalne vsebine, ukrepi proti nasilju, vključno s spolnim nadlegovanjem.
Leto 2022
Pregledali smo stanje na različnih področjih delovanja z namenom osvetliti neenake možnosti ter poiskali načine za izboljšanje razmer.
- Napredovanja: Pri izvolitvah in napredovanjih bomo naredili analizo starosti kandidatk in kandidatov ob prvi izvolitvi v naziv znanstvene-ga ali strokovne-ga sodelavke-ca ter primerjali akademsko starost od doktorata do najvišjega naziva.
- Družini prijazno okolje: Pregledali bomo delež kandidatk in kandidatov za izvolitev, ki so zaprosili za podaljšanje obdobja zaradi starševskega dopusta, za strokovni naziv zaradi starševskih obveznosti in posledično neizpolnitve pogoja o podoktorskem izpopolnjevanju v tujini,- ki so uveljavljali starševski dopust, ki so zaprosili za skrajšan delovni čas po rojstvu otroka in ki so zaprosili za podaljšanje obdobja trajanja projekta zaradi starševskega dopusta.
- Spolno občutljiva raba slovenščine: Pregledali bomo formalne dokumente IMT in pogodbe glede rabe ženske oblike slovnice ter predlaganje sprememb. Opozarjali bomo na uporabo spolno občutljivega jezika pri vsakodnevni komunikaciji: na primer naslavljanje v elektronskih sporočilih, v poročilih, zapisnikih.
- Izobraževanje: Pripravili bomo statistiko mladih raziskovalcev-raziskovalk po spolu mentorja in vodje odseka, ki so vstopili v podoktorsko izobraževanje, ki so uspešno zaključili doktorat in ki so se vrnili iz opravljenega podoktorskega usposabljanja v tujini nazaj na MD-RI.
Izvedli smo anonimno anketo za identifikacijo potreb zaposlenih v zvezi s starševskimi obveznostmi in nego družinskih članov (staršev, partnerjev) v povezavi s kariernimi možnostmi.
Leto 2023
- Razvili in izvedli bomo pristop k enakopravni obravnavi spolov, ki bo zajemal zaposlovanje, ohranjanje in razvoj kariere, vključevanje dimenzije spola v raziskave.
- Vzpostavili bomo ustrezno organizacijsko strukturo, ki bo vključevala:
- storitve svetovanja o kariernih možnostih,
- skrb za predlaganje kandidatk in kandidatov v komisije in odbore, ki odločajo o raziskovalno-razvojni politiki, projektih in merilih odličnosti,
- analize pogojev dela ločeno po spolu,
- skrb za promocijo enakih možnosti na MD-RI in usklajevanja družinskega in profesionalnega dela,
- možnost prijave mobinga, spolnega nadlegovanja in ustrezno ukrepanje.
Leto 2024
- Pregled in morebitni nadaljnji razvoj baze podatkov po spolu.
- Analiza uporabe spolno občutljive rabe slovenskega jezika v pravilih IMT.
- Analiza delovanja vzpostavljene organizacijske strukture (npr. za prijavo spolnega nadlegovanja, za svetovanje in karierne možnosti).
- Spremljanje učinkov izvedenih ukrepov.
Zgodovina nastajanja Akcijskega načrta za enakost spolov na MD-RI Inštitutu za raziskave materialov v medicini.
Prvo različico je pripravila Komisija za spremljanje enakih možnosti med spoloma, v sestavi: izr., primarij Bogomir Gorenšek, dr.med., izr. prof. dr. Monika Jenko in izr.prof. dr. Drago Dolinar. Dne 24.3.2022 jo je potrdil takratni direktor MD-RI primarij Bogomir Gorenšek, dr. medicine in jo predložil v nadaljnjo obravnavo Upravnemu odboru.
Končna različica Akcijskega načrta za enakost spolov je bila poslana vsem sodelavcem MD-RI in je javno objavljena na spletni strani MD-RI v Ljubljani, dne 07.04.2022.
Monika Jenko, direktorica
Ljubljana, 01 julij, 2024