The Programme and Organizing Committee, chaired by Prof. Dr. Drago Dolinar (Department for Orthopaedic Surgery, University Medical Center, Ljubljana) and Prof. Dr. Monika Jenko (Institute of Metals and Technology, Ljubljana and MD-RI Institute for Materials Research in Medicine, Ljubljana) invite colleagues to attend and present their research work at the 6th International Symposium on Biomaterials and take this opportunity to report on their research work and ongoing projects at this international gathering of researchers from all over the world.
Nevrološka ambulanta
V MD Medicina, Sanatorij Ljubljana, v nevrološki ambulanti izvajamo nevrološke preglede, elektromiografsko preiskavo (EMG) in UZ vratnih arterij. Poglobljeno se posvečamo boleznim perifernega živčevja, omoticam/sinkopam, glavobolom, motnjam gibanja in demencam.
Nevrologija zajema vsa področja živčnega sistema, od možganov preko hrbtenjače do živčnih in mišičnih vlaken v okončinah ter dela živčevja, ki uravnava delovanje notranjih organov. Je kompleksna veda, ki v zadnjem obdobju dela velike korake pri razumevanju delovanja človeka in pri možnostih zdravljenja.
Pogoste težave, pri katerih je smiseln posvet z nevrologom, so težave pri gibanju, težave s koordinacijo, dolgotrajno mravljinčenje ali motnje zaznavanja, glavoboli in druge bolečine, prehodne motnje zavesti, omotice in vrtoglavice, sum na epileptični napadi.
Nevrološki pregled je namenjen ugotavljanju, ali je prisotna motnja v delovanju živčevja, kateri del živčevja je prizadet in kaj je vzrok okvare. Vključuje podroben pogovor z bolnikom, pregled izvidov predhodno opravljenih preiskav, klinični nevrološki pregled ter na podlagi ugotovitev razlago mesta in vzroka motnje v delovanju živčevja, nasvet glede zdravljenja oziroma načrtovanje dodatnih preiskav.
Področja dela v nevrološki ambulanti
-
Elektromiografija
EMG je uveljavljen izraz za nevrofiziološko preiskavo, s katero ocenjujemo funkcijo mišičnih in živčnih vlaken. S preiskavo lahko ugotovimo, kje je mesto okvare, kakšne vrste je okvara (poškodovana so lahko živčna vlakna ali izolacijska ovojnica živca), kako huda je ter pogosto tudi, kakšna je možnost okrevanja. Uporabljamo ga kot pomembno pomoč v diagnostiki številnih bolezni in okvar, med njimi so sindrom zapestnega prehoda, okvare živčnih korenin pri lumboishialgijah, mravljinčenje ali šibkost v okončinah, polinevropatije, bolezen motoričnega nevrona in druge živčno-mišične bolezni.
-
Motje gibanja (parkinsonizem) in demenca
Pri bolniku z motnjami spomina, razmišljanja ali vedenja (od blage kognitivne motnje do demence) diagnozo postavimo s pogovorom z bolnikom, pogosto pa je potreben tudi opis skrbnika. Pri obravnavi bolnika z oteženim gibanjem (npr. parkinsonizem) ali nehotenim gibanjem (npr. tresavica, tiki ) so lahko v veliko pomoč video zapisi. Pregledu sledi testiranje miselnih sposobnosti (bolnik naj ima s seboj očala), in/ali motoričnih funkcij, nato pa načrt za potrditev diagnoze, zdravljenja z zdravili in – skupaj s skrbnikom - tudi bolj celostne psiho-socialne obravnave.
-
Omotice in sinkope
Omotice ob vstajanju ali pri dolgotrajni stoji so pogosta težava pri ljudeh vseh starosti v razponu od komaj zaznavne tegobe do hude motnje, pri kateri je aktivnost v pokončnem položaju močno omejena ali prihaja do pogostih izgub zavesti in padcev. Pri mladih ljudeh so najpogostejši vzrok t.i. refleksne ali vazovagalne sinkope ter sindrom ortostatske tahikardije (z angleško kratico POTS), kar lahko spremlja tudi slabše prenašanje telesnih naporov in izrazita utrujenost. Pri starejših so v ospredju motnje v delovanju avtonomnega živčevja, bolezni srca in vpliv zdravil, kar onemogoča uravnavanje krvnega tlaka v pokončnem položaju in med drugim lahko predstavlja tveganje za padce. S podrobnim kliničnim pregledom in specifičnimi preiskavami v veliki večini primerov lahko ugotovimo vzrok težav ter svetujemo učinkovito zdravljenje.
-
Glavoboli
Le malo je ljudi, ki jih vsaj kdaj pa kdaj ne boli glava. Včasih pa glavoboli postanejo dejavnik, ki omejuje človekove aktivnosti ali je (v manjšini primerov) znanilec druge bolezni. Posvet v zvezi z glavoboli je smiseln, kadar so ti pogosti ali zelo močni, tako da ovirajo normalne aktivnosti ali človek zaradi njih pogosto jemlje protibolečinska zdravila. Smiseln je tudi v primerih novo nastalih, močnih glavobolov, še posebej, če jih spremljajo druge težave (npr. vrtoglavice, slabost, šibkost). Dober razlog pa je tudi, če človeka glavoboli skrbijo ali želi o njih bolj podroben posvet, da bi se izognil stopnjevanju težav.
-
UZ vratnih arterij
Ultrazvočni pregled vratih arterij je pomembna preiskava za oceno aterosklerotičnih oblog in drugih sprememb na vratnih žilah, ki vodijo kri v možgane. Zožitev žil pomeni povečano tveganje za nastanek krvnih strdkov in možgansko kap. Z ultrazvočno preiskavo lahko spremembe pravočasno odkrijemo in ukrepamo z nasvetom glede zdravil, v nekaterih primerih napotitvijo na poseg za odstranitev žilnih oblog. Preiskavo opravljamo preventivno ali z namenom spremljanja pri že ugotovljeni aterosklerozi, tudi po posegih na žilah.
Delovni čas samoplačniških ambulant
dr. KIRBIŠ Mojca, dr.med.:
Ponedeljek 13:00 - 19:15
Torek Zaprto
Sreda 07:30 - 14:30
Četrtek 07:30 - 14:30
Petek 07:30 - 14:30
prof.dr. PIRTOŠEK Zvezdan, dr.med.:
Ponedeljek 16:30 - 19:00
Torek Zaprto
Sreda 16:30 - 19:00
Četrtek Zaprto
Petek Zaprto
1× tedensko
izr.prof.dr. GEORGIEV Dejan, dr.med.:
Ponedeljek Zaprto
Torek Zaprto
Sreda 16:00 - 19:00
Četrtek Zaprto
Petek Zaprto
2× mesečno
GUBENŠEK Andrej, dr.med.:
Ponedeljek Zaprto
Torek Zaprto
Sreda Zaprto
Četrtek 15:30 - 19:00
Petek Zaprto
1×tedensko
Strokovni kader nevrološke ambulante

Specialistka nevrologije, FEBN
dr. Mojca Kirbiš, dr. med.
Specialistka nevrologije, posebej usmerjena v sinkope, motnje v delovanju avtonomnega živčevja, okvare perifernih živčnih vlaken in elektrofiziološko diagnostiko (EMG).
-
Več / Manj
Po diplomi na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani je opravila specializacijo iz nevrologije ter mednarodno licenco European Board of Neurology. Poleg slovenskih ustanov je znanje črpala v uglednih bolnišnicah v tujini, National Hospital for Neurology and Neurosurgery v Londonu ter Univerzitetni bolnišnici v Bologni. Po opravljeni specializaciji je pred prihodom v MD medicino delala v SB Nova Gorica ter na Nevrološki kliniki UKC Ljubljana, kjer je vodila elektromiografski laboratorij. Pridobila je diplomi iz dodatnih znanj Slovenskega zdravniškega društva za opravljanje nevrofizioloških preiskav (EMG in EEG). Redno aktivno sodeluje na domačih in mednarodnih strokovnih srečanjih in je predstavnica Slovenije za področje avtonomnega živčevja pri Evropski nevrološki akademiji (EAN). Je v procesu izobraževanja po metodi Compassionate Inquiry ® na podlagi dela Gaborja Mateja.

Specialist nevrolog
prof. dr. Zvezdan Pirtošek
Specialist za bolezni hrbtenice, ter tumorska patologija hrbtenice in možganov.
-
Več / Manj
Zvezdan Pirtošek je specialist nevrolog, profesor klinične nevrologije in predstojnik Katedre za nevrologijo na Medicinski fakulteti.
Specializacijo je opravil v Ljubljani, nato pa se je iz nevrologije izpopolnjeval in skoraj desetletje delal v Londonu. Glavno področje njegovega kliničnega dela in raziskovanja so nevrodegenerativne bolezni (Parkinsonova in Alzheimerjeva bolezen).
Za delo na področju demenc mu je predsednik RS podelil državno odličje Red zaslug.

Specialist nevropsihiater
Aljoša Danieli, nevropsihiater
Specialist za demenco.
-
Več / Manj
Aljoša Danieli je specialist psihiater z dodatnim izpopolnjevanjem na področju nevropsihiatrije, doktoratom iz nevrokardiologije in z licenco za delo na področju splošne medicine.
Glavno področje njegovega kliničnega dela so bolezenska stanja, ki se odražajo z kognitivnimi simptomi ( težave s spominom in pozornostjo, abstraktnim mišljenjem, govorom, mišljenjem), motnjami razpoloženja (brezvoljnost, žalost, pomanjkanje motivacije, tesnoba, strah) ter telesnimi simptomi ( motnjami uravnavanja delovanja srca in ožilja, prebave, imunskega sistema, endokrinega sistema in živčevja) ter nevrodegenerativne bolezni (demence). Dodatno področje njegovega dela so posveti o zdravstvenih težavah v okviru splošne (družinske) medicine in nasveti o preventive nastanka obolenj.