The Programme and Organizing Committee, chaired by Prof. Dr. Drago Dolinar (Department for Orthopaedic Surgery, University Medical Center, Ljubljana) and Prof. Dr. Monika Jenko (Institute of Metals and Technology, Ljubljana and MD-RI Institute for Materials Research in Medicine, Ljubljana) invite colleagues to attend and present their research work at the 6th International Symposium on Biomaterials and take this opportunity to report on their research work and ongoing projects at this international gathering of researchers from all over the world.
Režim hranjenja in pitja pred in po anesteziji
Pred načrtovanim operacijskim posegom pacient ne sme jesti čvrste hrane vsaj 6 ur pred uvodom v anestezijo. Lahko pa v tem obdobju pije bistro tekočino (vodo ali nesladkan čaj) do 2 uri pred uvodom v anestezijo. Prav tako je potrebno prenehati z žvečenjem žvečilnega gumija oziroma s kajenjem najkasneje 2 uri pred uvodom v anestezijo.
Odrasli pacienti lahko popijejo do 150 ml vode z zdravili do 1 ure pred uvodom v anestezijo. Tudi otroci lahko pijejo vodo po požirkih ali nesladkan čaj do 2 uri pred anestezijo, ne smejo pa jesti čvrste hrane vsaj 6 ur pred uvodom v anestezijo.
Če ima pacient pred začetkom anestezije v želodcu hrano ali tekočino, lahko med uvajanjem v anestezijo bruha. Ker anestezija zavira običajne reflekse, ki sicer preprečujejo, da bi izbruhana hrana zašla v sapnik in pljuča, lahko tako želodčna vsebina zaide v pljuča, kar povzroči pljučnico ali še hujše zaplete. Pri nujnih operacijah anesteziolog za uvod v anestezijo uporabi posebno tehniko in s tem prepreči vdihanje želodčne vsebine v pljuča.
Omenjen režim hranjenja in pitja velja tako za načrtovano splošno anestezijo kot tudi za področno anestezijo. Pri nekaterih pacietih se namreč občasno zgodi, da jim je ob uvajanju področne anestezije slabo in celo izgubijo zavest, prav tako se lahko kdaj operacija podaljša in pacient občuti bolečino ali se neprijetno počuti ob področni anesteziji. Zgodi se tudi, da anesteziologu blokada tehnično ne uspe. V teh primerih je potrebno pacienta zaspati, zato veljajo enake smernice glede hranjenja in pitja tudi za planirano področno anestezijo.Ko se pacient poplnoma prebudi iz anestezije in lahko normalno požira ter mu ni slabo, lahko začne piti po požirkih v presledkih bistro tekočino (vodo, čaj).
Če se pojavi slabost ali bruhanje, mora s pijem prenehati in nato ponovno poskusiti čez 30 do 60 minut. Če pacientu ni slabo, se lahko kmalu začne hraniti z lahko prebavljivo hrano. Izjema so pacienti po operaciji v ustni votlini (na primer po operaciji žrelnice in mandeljev), kjer se ravnamo po navodilih operaterja.
Strokovni kader ambulante za anesteziologijo
Specialist anesteziologije
Mile Knežević, dr. med.
Specialist anesteziologije, reanimatologije in perioperativne intenzivne medicine.
-
Več / Manj
Leta 2011 se je zaposlil na Kliničnem oddelku za anestezijo in intenzivno terapijo operativnih strok v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana. Specialistični izpit je opravil leta 2016. Od leta 2019 je zaposlen v MD medicini. Poglobljeno se ukvarja z regionalno anestezijo, ultrazvočno vodenimi blokadami perifernih živcev. V času specializacije je, kot štipendist Evropskega združenja za regionalno anestezijo-ESRA, 3 mesece preživel na Nizozemskem v Sint Maartenskliniek, Nijmegen in se izpopolnjeval na področju ultrazvočno vodenih blokad perifernih živcev. Je vabljeni predavatelj in inštruktor na ultrazvočnih delavnicah in kongresih. Redno se udeležuje strokovnih srečanj doma in v tujini, kjer tudi aktivno sodeluje.
Specialistka anesteziologije
dr. Minca Voje, dr. med.
Specialistka anesteziologije, reanimatologije in perioperativne intenzivne medicine.
-
Več / Manj
Dr. Minca Voje je specialistka anesteziologije z več kot 25 leti izkušenj. Preden se je zaposlila v MD Medicina, je med drugim več let vodila oddelek za anesteziologijo v UKC Ljubljana, kjer so pod njenim vodstvom omogočili anestezijo za večji nabor preiskav in posegov kolonoskopij, bronhoskopij, srčnih ablacij... in dvignili lajšanje bolečine pri porodu z epiduralnimi katetri na evropski nivo. Strokovno se je posvetila lajšanju pooperativne bolečine, s tega področja je pripravila vrsto predavanj in leta 2008 zagovarjala tudi doktorsko disertacijo.
Ob tem je ves čas ohranjala stik s kliničnim delom, med drugim na urološki kliniki, ORL kliniki in tudi na urgenci, se udeleževala strokovnih srečanj po vsem svetu ter bila mentorica številnim specializantom.
Dr. Minca Voje je med drugim članica razširjenega strokovnega kolegija za anesteziologijo in reanimatologijo ter perioperativno intenzivno terapijo pri Ministrstvu za zdravje in članica strokovnega sveta za anesteziologijo in reanimatologijo ter perioperativo intenzivno terapijo pri Slovenskem zdravniškem društvu. Je tudi nadzorna zdravnica za področje anesteziologije in reanimatologije in v okviru Zdravniške zbornice sodeluje v komisijah za izvedbo rednih strokovnih nadzorov anesteziologov v različnih bolnišnicah in v komisijah pri specialističnih izpitih.