Obveščamo vas, da so v času božično-novoletnih praznikov od 30.12.2024 do 03.01.2025 specialistične ambulante in operacijski blok zaprti.
Dne 24.12.2024 so specialistične ambulante odpre do 15 ure.
Splošna ambulanta deluje po spremenjenem urniku.
Pri področni anesteziji je pri pacientu anesteziran oz. omrtvičen le del telesa, zato pacient na tem delu ne čuti bolečine. Poznamo več vrst področne anestezije, katero metodo bo anesteziolog uporabil, je odvisno od vrste operacije.
Za operacije, ki se izvajajo v MD medicina največ uporabljamo spinalno oziroma subarahnoidno anestezijo in različne blokade posameznih velikih živcev ali živčnih pletežev (poplitealni blok, intraskaleni blok…) Pri spinalni oz. subarahnoidni anesteziji anesteziolog vbrizga lokalni anestetik v hrbtenični kanal (injekcija v hrbet v višini pasu). Anestetik nato oblije živce, ki izhajajo iz hrbtenjače in oživčujejo operativno področje. Ob tem pride do omrtvičenja telesa pod popkom, lahko pa tudi samo leve ali dasne noge. Ta vrsta anestezije je primena za vse vrste operacij pod popkom: operacije kolka, kolena, gležnjev, razne urološke operacije, carski rezi... Med samo operacijo bolnik ničesar ne čuti, lahko je ob tem buden in celo spremlja operacijo na monitorju (na primer artroskopijo kolena), ali pa med operativnim posegom drema. Po koncu operativnega posega se čez določen čas povrne občutek in moč v delu telesa, ki je bil omrtvičen, običajno po dveh ali štirih urah (odvisno od vrste uporabljenega lokalnega anestetika).
Pri blokadi posameznih živcev oziroma živčnih pletežev pa vbrizgamo lokalni anestetik v bližino velikih živcev ali živčnih pletežev pod kotrolo ultrazvoka, s čimer pride do omrtvičenja točno določenega dela telesa oziroma uda (na primer roke, stopala...) Pri tej vrsti področne anestezije pacient občasno čuti, da se na mestu operacije nekaj dogaja, vendar ga ne boli. Delovanje lokalnega anestetika izzveni postopoma, lahko je na primer stopalo po operaciji halusa valgusa omrtvičeno še do naslednjega dne, kar je sicer zaželjeno, ker tako pacient po operaciji nima bolečin. Dokler je noga (ali roka) omrtvičena in je pacient ne čuti, mora biti zelo previden, da se ne poškoduje in upošteveti navodila anesteziologa, ki jih dobi ob odpustu.
Za določene operacije se lahko uporablja kombinacija področne in splošne anestezije. Za nekatere manjše operacije pa se kirurg odloči, da bo uporabil samo lokalno anestezijo, to pomeni, da bo kirurg sam vbrizgal lokalni anestetik v
operativno področje in nato izvedel operacijo. Pri lokalni anesteziji anesteziolog ni prisoten. Bolnika sicer ne boli, vendar ves čas čuti, da se nekaj dogaja. Količina lokalnega anestetika, ki se lahko vbrizka v področje operativnega polja, je zaradi toksičnih učinkov ob morebitnem prehajanju v žile omejena, zato lokalna anestezija ni primerna za večje operacije.
Na lastno željo pacient poleg področne ali lokalne anestezije lahko prejme tudi pomirjevalo (sredstvo za pomiritev, dremež ali rahlo spanje), da lažje prenese operativni poseg, kar imenujemo sedacija (pomirjenost ob ohranjeni zavesti). Pacient dobi pomirjevalo največkrat v žilo, ves čas posega je dremav, vendar se na ukaze, vprašanja ali dotik smiselno odziva, ne občuti pa bolečine. Anesteziolog ga med posegom ves čas nadzoruje in po potrebi dodaja pomirjevalo.
Strokovni kader ambulante za anesteziologijo
Specialist anesteziologije
Mile Knežević, dr. med.
Specialist anesteziologije, reanimatologije in perioperativne intenzivne medicine.
Več / Manj
Leta 2011 se je zaposlil na Kliničnem oddelku za anestezijo in intenzivno terapijo operativnih strok v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana. Specialistični izpit je opravil leta 2016. Od leta 2019 je zaposlen v MD medicini. Poglobljeno se ukvarja z regionalno anestezijo, ultrazvočno vodenimi blokadami perifernih živcev. V času specializacije je, kot štipendist Evropskega združenja za regionalno anestezijo-ESRA, 3 mesece preživel na Nizozemskem v Sint Maartenskliniek, Nijmegen in se izpopolnjeval na področju ultrazvočno vodenih blokad perifernih živcev. Je vabljeni predavatelj in inštruktor na ultrazvočnih delavnicah in kongresih. Redno se udeležuje strokovnih srečanj doma in v tujini, kjer tudi aktivno sodeluje.
Specialistka anesteziologije
dr. Minca Voje, dr. med.
Specialistka anesteziologije, reanimatologije in perioperativne intenzivne medicine.
Več / Manj
Dr. Minca Voje je specialistka anesteziologije z več kot 25 leti izkušenj. Preden se je zaposlila v MD Medicina, je med drugim več let vodila oddelek za anesteziologijo v UKC Ljubljana, kjer so pod njenim vodstvom omogočili anestezijo za večji nabor preiskav in posegov kolonoskopij, bronhoskopij, srčnih ablacij... in dvignili lajšanje bolečine pri porodu z epiduralnimi katetri na evropski nivo. Strokovno se je posvetila lajšanju pooperativne bolečine, s tega področja je pripravila vrsto predavanj in leta 2008 zagovarjala tudi doktorsko disertacijo.
Ob tem je ves čas ohranjala stik s kliničnim delom, med drugim na urološki kliniki, ORL kliniki in tudi na urgenci, se udeleževala strokovnih srečanj po vsem svetu ter bila mentorica številnim specializantom.
Dr. Minca Voje je med drugim članica razširjenega strokovnega kolegija za anesteziologijo in reanimatologijo ter perioperativno intenzivno terapijo pri Ministrstvu za zdravje in članica strokovnega sveta za anesteziologijo in reanimatologijo ter perioperativo intenzivno terapijo pri Slovenskem zdravniškem društvu. Je tudi nadzorna zdravnica za področje anesteziologije in reanimatologije in v okviru Zdravniške zbornice sodeluje v komisijah za izvedbo rednih strokovnih nadzorov anesteziologov v različnih bolnišnicah in v komisijah pri specialističnih izpitih.