The Programme and Organizing Committee, chaired by Prof. Dr. Drago Dolinar (Department for Orthopaedic Surgery, University Medical Center, Ljubljana) and Prof. Dr. Monika Jenko (Institute of Metals and Technology, Ljubljana and MD-RI Institute for Materials Research in Medicine, Ljubljana) invite colleagues to attend and present their research work at the 6th International Symposium on Biomaterials and take this opportunity to report on their research work and ongoing projects at this international gathering of researchers from all over the world.
Anesteziološka ambulanta
V MD medicina se boste srečali z anesteziologom nekaj dni prd operacijo v predoperativni anesteziološki ambulanti. Hkrati s povabilom na anesteziološki pregled boste prejeli tudi vsa potrebna navodila za vašega osebnega zdravnika, katere preiskave potrebujete pred operacijo oziroma anestezijo glede na starost, spremljajoče bolezni in vrsto operacuje. Izvide omenjenih preiskav boste nato prinesli s seboj na anesteziološki pregled.
Poslali vam bomo vprašalnik, da se boste na pregled in pogovor lažje pripravili. Za varno anestezijo mora biti anesteziolog seznanjen o vašem splošnem zdravstvenem stanju ter o poprejšnjih in sedanjih spremljajočih boleznih (astma, emfizem, povišan krvni tlak, sladkorna bolezen, razne nevrološke bolezni, bolezni srca, ledvic, jeter...). Pridobiti mora podatke o alergijah in razvadah (kajenje, pitje alkohola, uživanju mamil...). Zelo pomembno je, da na anesteziološki pregled prinesete seznam vseh zdravil, ki jih redno jemljete (imena zdravil, odmerke, način jemanja).
Na pregledu vam bo anesteziolog dal natančna navodila glede jemanja zdravil do operacije in tudi na dan operativnega posega. Določena zdravila je namreč potrebno pred operacijo prenehati uživati (na primer določena zdravila proti strjevanju krvi). Anesteziolog vas bo tudi povprašal o morebitnih predhodnih operacijah oziroma anestezijah, predvsem v smislu kakršnih koli zapletov ali komplikacijah (slabost, bruhanje, zbujanje med operacijo, težave z dihanjem po operaciji...). Prav tako vas prosimo, da prinesete na anesteziološki pregled izvide morebitnih preiskav in pregledov raznih drugih specialistov, ki jih imate doma (na primer UZ srca, UZ vratnih žil, izvid kardiologa, nevrologa, antikoagulantne ambulante...).
Ko se bo anesteziolog po pogovoru z vami seznanil z vašim zdravstvenim stanjem in pregledal vse izvide, ki jih boste prinesli s seboj na pregled (laboratorijski izvidi, EKG, RTG pljuč...) vas bo še klinično pregledal: poslušal bo srce in pljuča, izmeril krvni tlak, pogledal ustno votlino, gibljivost vratu....
Po pogovoru in pregledu vam bo anesteziolog glede na vaše zdravstveno stanje in vrsto operativnega posega predlagal in tudi razložil vrso anestezije, ki bi bila za vas najbolj primerna. Pri izbiri boste lahko tudi sodelovali in bo vaše želje upošteval, če niso v nasprotju z doktrino. Po pogovoru vas bo anesteziolog prosil, da podpišete pisno privolitev za anestezijo. Za mladoletne osebe in osebe s skrbnikom privolitev podpišejo starši ali skrbniki. Privolitev za anestezijo vam bomo prav tako že pred anesteziološkim pregledom poslali domov hkrati z povabilom na pregled, da si ga boste lahko v miru prebrali in na pregledu dobili odgovore in pojasnila na vsa morebitna vprašanja glede anestezije in možnih zapletov. Na soglasju za anestezijo so namreč navedeni tudi možni zapleti tako pri splošni kot tudi področni anesteziji.
Včasih anesteziolog na predoperativnem pregledu
pri pacientu ugotovi določena odstopanja ali
posebnosti, kar bi lahko pomembno vplivalo na potek anestezije in bi lahko prišlo do zapletov. V takem primeru je potrebno operacijo odložiti, dokler se ne izpelje določena diagnostika in se zdravsvena težava ne razreši. (Če bo na primer anesteziolog slišal šum na srcu, bo želel pred operacijo pridobiti še UZ srca in izvid kardiologa, saj bi pri pacientu lahko šlo za obolenje srčnih zaklopk in je potrebno zato prilagoditi anestezijo). Prav tako je potrebno kdaj korigirati laboratorijske izvide (na primer slabokrvnost, nizke vrednosti kalija...) ali pa urditi krvni tlak. V tem primeru anesteziolog predlaga osebnemu zdravniku, da napiše pacientu potrebno terapijo. Za varen potek anestezije je namreč pomembno, da je pacient v čim boljši kondiciji.
Pred kratkimi ambulantnimi posegi bo anesteziolog izjemoma paciente brez pridruženih bolezini pregledal in se z njimi pogovoril neposredno pred operacijo.
Strokovni kader ambulante za anesteziologijo
Specialist anesteziologije
Mile Knežević, dr. med.
Specialist anesteziologije, reanimatologije in perioperativne intenzivne medicine.
-
Več / Manj
Leta 2011 se je zaposlil na Kliničnem oddelku za anestezijo in intenzivno terapijo operativnih strok v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana. Specialistični izpit je opravil leta 2016. Od leta 2019 je zaposlen v MD medicini. Poglobljeno se ukvarja z regionalno anestezijo, ultrazvočno vodenimi blokadami perifernih živcev. V času specializacije je, kot štipendist Evropskega združenja za regionalno anestezijo-ESRA, 3 mesece preživel na Nizozemskem v Sint Maartenskliniek, Nijmegen in se izpopolnjeval na področju ultrazvočno vodenih blokad perifernih živcev. Je vabljeni predavatelj in inštruktor na ultrazvočnih delavnicah in kongresih. Redno se udeležuje strokovnih srečanj doma in v tujini, kjer tudi aktivno sodeluje.
Specialistka anesteziologije
dr. Minca Voje, dr. med.
Specialistka anesteziologije, reanimatologije in perioperativne intenzivne medicine.
-
Več / Manj
Dr. Minca Voje je specialistka anesteziologije z več kot 25 leti izkušenj. Preden se je zaposlila v MD Medicina, je med drugim več let vodila oddelek za anesteziologijo v UKC Ljubljana, kjer so pod njenim vodstvom omogočili anestezijo za večji nabor preiskav in posegov kolonoskopij, bronhoskopij, srčnih ablacij... in dvignili lajšanje bolečine pri porodu z epiduralnimi katetri na evropski nivo. Strokovno se je posvetila lajšanju pooperativne bolečine, s tega področja je pripravila vrsto predavanj in leta 2008 zagovarjala tudi doktorsko disertacijo.
Ob tem je ves čas ohranjala stik s kliničnim delom, med drugim na urološki kliniki, ORL kliniki in tudi na urgenci, se udeleževala strokovnih srečanj po vsem svetu ter bila mentorica številnim specializantom.
Dr. Minca Voje je med drugim članica razširjenega strokovnega kolegija za anesteziologijo in reanimatologijo ter perioperativno intenzivno terapijo pri Ministrstvu za zdravje in članica strokovnega sveta za anesteziologijo in reanimatologijo ter perioperativo intenzivno terapijo pri Slovenskem zdravniškem društvu. Je tudi nadzorna zdravnica za področje anesteziologije in reanimatologije in v okviru Zdravniške zbornice sodeluje v komisijah za izvedbo rednih strokovnih nadzorov anesteziologov v različnih bolnišnicah in v komisijah pri specialističnih izpitih.