The Programme and Organizing Committee, chaired by Prof. Dr. Drago Dolinar (Department for Orthopaedic Surgery, University Medical Center, Ljubljana) and Prof. Dr. Monika Jenko (Institute of Metals and Technology, Ljubljana and MD-RI Institute for Materials Research in Medicine, Ljubljana) invite colleagues to attend and present their research work at the 6th International Symposium on Biomaterials and take this opportunity to report on their research work and ongoing projects at this international gathering of researchers from all over the world.
Splošna anestezija
Splošna anestezija je anestezija, pri kateri pacient spi, ne zaznava dogajanja okrog sebe, prav tako se mu odvzame bolečina. Pacient se ničesar ne spomni. Gre za natančno vodeno in nadzorovano stanje nezavesti.
Pacienta uspavamo s pomočjo dajanja zdravil v veno (uspavalo, analgetik in po potrebi mišični relaksant), lahko pa tudi z vdihavanjem mešanice kisika, zraka in hlapnega anestetika preko obrazne maske. Pri obeh načinih pacient v nekaj minutah zaspi, nato pa lahko vzdržujemo anestezijo poljubno dolgo (kolikor traja operacija) z dodajanjem anestetika v žilo preko posebne črpalke ali z dovajanjem hlapnega anestetika preko dihal. Za določene operacije kirurg potrebuje ohlapnost mišic, da lažje izvede operacijo, zato anesteziolog pacientu med splošno anestezijo z zdravili (relaksanti) odvzame reflekse in povzroči ohlapnost mišic.
Ob globoki nezavesti je po uvodu v anestezijo ohlapen tudi jezik in lahko zapre dihalno pot, zardi ohlapnosti dihalnih mišic pa pacient preneha dihati. Zato mora anesteziolog pacientu zavarovati dihalno pot z uvedbo plastične cevke (tubusa) v sapnik ali laringealne maske v področje grla in tako začasno nadomestiti pacientovo dihanje z umetnim dihanjem s pomočjo anestezijskega aparata. Tako pacientu dovaja mešanico kisika in zraka in pri inhalacijski anesteziji še hlapnega anestetika. Tubus ali laringealno masko uvede anesteziolog pacientu po uvodu v anestezijo, ko že spi, odstrani pa jo ob koncu operacije oziroma anestezije, ko pacient prične ponovno sam dihati in se mu
povrnejo refleksi. Tega se običajno pacient ne zaveda, lahko pa je prehodno nekoliko hripav ali čuti rahlo bolečino v grlu. Zbujanje po splošni anesteziji je hitro (takoj po koncu operativnega posega) in zaradi uporabe novejših anestezioloških učinkovin prijetno, anesteziolog poskrbi, da pacient po končani operaciji nima bolečine.
Strokovni kader ambulante za anesteziologijo
Specialist anesteziologije
Mile Knežević, dr. med.
Specialist anesteziologije, reanimatologije in perioperativne intenzivne medicine.
-
Več / Manj
Leta 2011 se je zaposlil na Kliničnem oddelku za anestezijo in intenzivno terapijo operativnih strok v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana. Specialistični izpit je opravil leta 2016. Od leta 2019 je zaposlen v MD medicini. Poglobljeno se ukvarja z regionalno anestezijo, ultrazvočno vodenimi blokadami perifernih živcev. V času specializacije je, kot štipendist Evropskega združenja za regionalno anestezijo-ESRA, 3 mesece preživel na Nizozemskem v Sint Maartenskliniek, Nijmegen in se izpopolnjeval na področju ultrazvočno vodenih blokad perifernih živcev. Je vabljeni predavatelj in inštruktor na ultrazvočnih delavnicah in kongresih. Redno se udeležuje strokovnih srečanj doma in v tujini, kjer tudi aktivno sodeluje.
Specialistka anesteziologije
dr. Minca Voje, dr. med.
Specialistka anesteziologije, reanimatologije in perioperativne intenzivne medicine.
-
Več / Manj
Dr. Minca Voje je specialistka anesteziologije z več kot 25 leti izkušenj. Preden se je zaposlila v MD Medicina, je med drugim več let vodila oddelek za anesteziologijo v UKC Ljubljana, kjer so pod njenim vodstvom omogočili anestezijo za večji nabor preiskav in posegov kolonoskopij, bronhoskopij, srčnih ablacij... in dvignili lajšanje bolečine pri porodu z epiduralnimi katetri na evropski nivo. Strokovno se je posvetila lajšanju pooperativne bolečine, s tega področja je pripravila vrsto predavanj in leta 2008 zagovarjala tudi doktorsko disertacijo.
Ob tem je ves čas ohranjala stik s kliničnim delom, med drugim na urološki kliniki, ORL kliniki in tudi na urgenci, se udeleževala strokovnih srečanj po vsem svetu ter bila mentorica številnim specializantom.
Dr. Minca Voje je med drugim članica razširjenega strokovnega kolegija za anesteziologijo in reanimatologijo ter perioperativno intenzivno terapijo pri Ministrstvu za zdravje in članica strokovnega sveta za anesteziologijo in reanimatologijo ter perioperativo intenzivno terapijo pri Slovenskem zdravniškem društvu. Je tudi nadzorna zdravnica za področje anesteziologije in reanimatologije in v okviru Zdravniške zbornice sodeluje v komisijah za izvedbo rednih strokovnih nadzorov anesteziologov v različnih bolnišnicah in v komisijah pri specialističnih izpitih.