The Programme and Organizing Committee, chaired by Prof. Dr. Drago Dolinar (Department for Orthopaedic Surgery, University Medical Center, Ljubljana) and Prof. Dr. Monika Jenko (Institute of Metals and Technology, Ljubljana and MD-RI Institute for Materials Research in Medicine, Ljubljana) invite colleagues to attend and present their research work at the 6th International Symposium on Biomaterials and take this opportunity to report on their research work and ongoing projects at this international gathering of researchers from all over the world.
Endokrinološka ambulanta
V Endokrinološki ambulanti obravnavamo bolnike z motnjami v delovanju hormonov in žlez z notranjim izločanjem (hipofiza, ščitnica, obščitnične žleze, nadledvične žleze, trebušna slinavka, moda in jajčniki) ter presnovne motnje.
Nekatere najpogostejše motnje:
- Hipofizni tumorji, hipopituitarizem, diabetes insipidus, akromegalija, hiperprolaktinemija, Cushingova bolezen
- Povečana ali znižana raven serumskega kalcija in fosfata
- Diferencialna obravnava zvišane ali znižane ravni serumskega natrija in kalija
- Čezmerno ali zmanjšano izločanje kortizola in drugih hormonov nadledvičnic; zavrta skorja nadledvičnic zaradi kroničnega zdravljenja s kortikosteroidi; Addisonova bolezen; Cushingov sindrom
- Sindrom policističnih jajčnikov in druge oblike čezmernega delovanja moških hormonov pri ženskah
- Neredne menstruacije
- Hormonska diagnostika neplodnosti
- Pomanjkanje testosterona, hipogonadizem pri moškem
Obravnava bolnikov z osteopenijo in osteoporozo
- Preprečevanje osteopenije in osteoporoze
- Ugotavljanje (izključevanje) sekundarne osteoporoze
- Zdravljenje osteoporoze, preprečevanje osteoporoznih zlomov
- Pomanjkanje in nadomeščanje vitamina D
Obravnava najpogostejših presnovnih motenj in svetovanje o zdravem življenjskem slogu (kako zavreti procese staranja, kako ohranjati zdravo telesno težo in dobro telesno zmogljivost)
- Debelost
- Metabolični sindrom
- Preprečevanje sladkorne bolezni tipa 2
- Opredeljevanje vzrokov kronične utrujenosti
Svetovanje in odpravljanje težav v obdobju perimenopavze, v zgodnji pomenopavzi in v klimakteriju
- Perimenopavza
- Klimakterij
- Preprečevanje 'krhkosti' (frailty) v visoki starosti
Najpogostejše težave v endokrinološki ambulanti
-
Hipofiza
- Hipofizni tumorji: hormonsko neaktivni adenomi, prolaktinomi, STH adenomi - akromegalija, ACTH adenomi - Cushingova bolezen, TSH adenomi - sekundarna hipertiroza.
- Pomanjkanje hormonov hipofize – hipopituitarizem, diabetes insipidus, sindrom pomanjkanje rastnega hormona.
-
Nadledvična žleza
- Čezmerno izločanje kortizola (Cushingov sindrom) in drugih hormonov skorje nadledvičnic (aldosterona - primarni aldosteronizem), androgenih hormonov (androgenizirajoči tumorji).
- Pomanjkanje kortizola - Addisonova bolezen, Zavrta skorja nadledvičnic zaradi kroničnega zdravljenja s kortikosteroidi.
- Čezmerno izločanje adrenalina in/ali noradrenalina – feokromocitomi, paragangliomi.
-
Reproduktivna endokrinologija
- Sindrom policističnih jajčnikov in druge oblike čezmernega izločanja moških hormonov pri ženskah
- Neredne menstruacije,
- Hormonska diagnostika neplodnosti
- Pomanjkanje testosterona, hipogonadizem pri moškem
-
Motnje v presnovi elektrolitov
- Povečana raven kalcija (primarni hiperparatiroidizem; drugi vzroki)
- Znižana raven kalcija (hipoparatiroidizem, drugi vzroki)
- Povečana ali zmanjšana raven natrija
- Povečana ali zmanjšana raven kalija in drugih elektrolitov
-
Osteopenija in osteoporoza
- Preprečevanje osteopenije in osteoporoze
- Ocena tveganja za osteoporozne zlome
- Ugotavljanje (izključevanje) sekundarne osteoporoze
- Zdravljenje osteoporoze, preprečevanje osteoporoznih zlomov
- Pomanjkanje in nadomeščanje vitamina D
-
Obravnava najpogostejših presnovnih motenj
- Debelost, čezmerna prehranjenost
- Metabolični sindrom, inzulinska rezistenca
- Preprečevanje sladkorne bolezni tipa 2
- Opredeljevanje vzrokov kronične utrujenosti
-
Svetovanje in odpravljanje težav v obdobju perimenopavze, v zgodnji pomenopavzi in v klimakteriju
- Perimenopavza
- Klimakterij
- Preprečevanje 'krhkosti' (frailty) v visoki starosti
-
Svetovanje o zdravem življenjskem slogu
- Kako zavreti procese staranja, kako ohranjati zdravo telesno težo in dobro telesno zmogljivost.
Delovni čas samoplačniških ambulant
prof.dr.PFEIFER Marija, dr.med.:
Ponedeljek Zaprto
Torek 09:00 - 15:00
Sreda 09:00 - 15:00
Četrtek 09:00 - 15:00
Petek 09:00 - 15:00
1-2× tedensko.
Vrste storitev v endokrinološki ambulanti
-
Prvi pregled
-
Kontrolni pregled
-
Posvet
-
Vodenje in nadzor zdravljenja
-
Drugo mnenje
-
Ekspertno mnenje
Strokovni kader endokrinološke ambulante
Specialistka endokrinologije
prof. dr. Marija Pfeifer, dr. med.
Specialistka za hipofizo in bolezni hipofize.
-
Več / Manj
Marija Pfeifer je specialistka interne medicine, endokrinologinja. Študirala, magistrirala in doktorirala je na Medicinski fakulteti v Ljubljani, kjer je kasneje poučevala. Dodatno se je s področja endokrinologije izobraževala v Hamburgu v Nemčiji, Združenih državah in v Veliki Britaniji. Zaposlena je bila v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana (UKCL) in na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani. Osem let je bila vodja endokrinološkega oddelka, dve leti strokovna direktorica UKCL. Sedaj je upokojena, vendar še dela v endokrinološki ambulanti v nekaj zdravstvenih zavodih.
Njena ožja strokovno-raziskovalna področja v endokrinologiji so hipofiza in bolezni hipofize, še posebej pomanjkanje rastnega hormona (RH) in njegova povezanost s srčno-žilnimi boleznimi; sindrom policističnih jajčnikov z inzulinsko rezistenco in žilno ogroženostjo; debelost in njeni zapleti, kot je sladkorna bolezen tipa 2 in z njo povezano pomanjkanje testosterona pri moških; osteoporoza in pomanjkanje vitamina D. Je avtorica ali soavtorica preko 65 znanstvenih člankov objavljenih v recenziranih revijah s faktorjem vpliva, poglavij v slovenskih in angleških učbenikih in knjigah ter urednica poglavij o endokrinologiji. Njen h-index je 20, njena dela so bila citirana>2000 krat (11.11.2020). Je gostujoča profesorica na medicinskih fakultetah v Zagrebu in Beogradu.
Aktivna je v evropskih endokrinoloških združenjih (European Society of Endocrinology - ESE), kjer je bila članica Izvršilnega odbora (2012-2016), predsednica ESE Kongresnega odbora, članica ESE Odborov za izobraževanje, nominacije in je še vedno članica ESE Odbora za organizacijo podiplomskih tečajev iz endokrinologije. Je predstavnica SZD v UEMS – sekciji za endokrinologijo. Od 2018 je članica Izvršilnega odbora Evropske asociacije za nevroendokrinologijo (ENEA). Sodelovala je v organizacijskih odborih za pripravo programov več evropskih endokrinoloških kongresov in predsednica programskih odborov za pripravo več slovenskih endokrinoloških kongresov in drugih dogodkov. Je recenzentka za ugledne endokrinološke revije in članica uredniških odborov za reviji Hormones (Athens) in Frontiers in Endocrinology (Pituitary). Kot predavateljica nastopa na številnih mednarodnih endokrinoloških srečanjih, v zadnjih letih je imela vabljeno predavanje na evropskem endokrinološkem kongresu (ECE) 2014 in 2017. Tradicionalno predava na podiplomskih tečajih ESE, na Combo Endocrinology v Grčiji, na mednarodnih tečajih v Zagrebu, na Endo Bridge in drugod. Sodelovala je v štiričlanski delovni skupini za pripravo ESE kurikuluma specializacije iz endokrinologije, diabetesa in presnove (2017). Je strokovna vodja za pripravo smernic za ustrezno preskrbljenost prebivalcev Slovenije z vitaminom D pri Ministrstvu za zdravje od januarja 2020.
S soavtorji je oktobra 2020 pripravila Priporočila za nadomeščanje vitamina D3 v obdobjih respiratornih okužb in za nadomeščanje vitamina D pri bolnikih s COVID-19.
Za svoje delo na področju edukacije iz endokrinologije v evropskem prostoru je maja 2019 na Evropskem endokrinološkem kongresu v Lyonu prejela Posebno priznanje ESE. Novembra 2019 je na 61. Tavčarjevih dnevih prejela Tavčarjevo priznanje za življenjsko delo, ki ga podeljuje Katedra za interno medicino pri Medicinski fakulteti v Ljubljani.