The Programme and Organizing Committee, chaired by Prof. Dr. Drago Dolinar (Department for Orthopaedic Surgery, University Medical Center, Ljubljana) and Prof. Dr. Monika Jenko (Institute of Metals and Technology, Ljubljana and MD-RI Institute for Materials Research in Medicine, Ljubljana) invite colleagues to attend and present their research work at the 6th International Symposium on Biomaterials and take this opportunity to report on their research work and ongoing projects at this international gathering of researchers from all over the world.
Travmatološka ambulanta
V ortopedski ambulanti MD medicina, Sanatorij Ljubljana, nudimo subspecialistične preglede s področij: športnih poškodb, degenerativnih in drugih obolenj mišično-skeletnega sistema s poudarkom na temeljiti in hitri diagnostiki za čim hitrejšo postavitev pravilne diagnoze in ukrepanje v smislu preventivnega svetovanja bolnikom, konservativne terapije ali operativnega zdravljenja.
V MD Medicini se ukvarjamo predvsem z ortopedsko fizioterapijo, ki zadeva mišično skeletno področje. Vanj sodijo kosti, sklepi, hrustanec, medvretenčne ploščice, mišice, tetive, ligamenti in živci.
Neprestana komunikacija in tesno sodelovanje vseh članov zdravstvenega tima MD Medicine, katerih skupen cilj je čim boljše okrevanje pacienta skozi individualen, ampak celosten pristop nam omogoča kar najboljše okoliščine za uspeh. Paciente vodimo od obdobja pred operacijo v obliki predoperativnih fizioterapevtskih priprav v takojšnje pooperativno obdobje tekom hospitalizacije, kjer se zopet srečamo.
Po odpustu smo z vami v okviru ambulantne fizioterapije do vrnitve v običajen vsakdan ali šport. Seveda ne pozabljamo tudi na klasično ambulantno konzervativno zdravljenje. Vse opravljamo na podlagi z dokazi podprte fizioterapije in dajemo poudarek na zlati standard – dobra edukacija pacienta, individualne terapevtske vaje ter manualna terapija.
Nudimo tudi možnost izvedbe terapij v angleškem, nemškem ali hrvaškem jeziku.
Področja dela v travmatološki ambulanti
-
Manualna terapija Pri zdravljenju z manualno terapijo terapevt z uporabo rok in s specifičnim strokovnim pristopom poskuša zmanjšati bolečino in mišično napetost, povečati gibljivost, mišično moč in koordinacijo ter s tem vzpostaviti optimalno delovanje gibalnega sistema.
-
Elastični terapevtski trakovi Metoda zdravljenja z elastičnimi lepilnimi trakovi se uporablja pri športnih poškodbah in kroničnih bolečinah v mišicah in sklepih ter kot preventiva pred temi poškodbami.
-
Individualne terapevtske vaje Individualne terapevtske vaje so prilagojene posamezniku s specifičnim stanjem, poškodbo, nepravilno držo ali željo po povečanju gibčnosti in povečanju mišične moči.
-
Fizioterapevtsko svetovanje V okviru izioterapevtskega svetovanja vam nudimo natančen pregled medicinske dokumentacije. Obrazložimo vam nastanek, potek in razvoj bolečine. Svetujemo vam tudi, kako najbolj optimalno pristopite k odpravljanju bolečin in rehabilitaciji poškodbe.
-
Protibolečinska elektro terapija Protibolečinska elektroterapija je fizioterapevtska metoda lajšanja bolečin s pomočjo električnih tokov nizke jakosti, ki jih prek elektrod apliciramo na področje bolečega predela. Namen vseh protibolečinskih aparatov je draženje živčnih delcev na področju bolečine.
-
Električna stimulacija mišic Električna stimulacija mišic ali EMS je stimulacija mišic, ki poteka na podlagi močnih električnih impulzov, ki jih pošilja skozi mišice. Impulzi se ustvarijo preko naprave in so poslani v točno določeno mišično skupino preko previdno in natančno lociranih elektrod.
-
Vakuumska terapija Vakuumska terapija, imenovana tudi terapija z vakuumskimi kozarčki in terapija ventuza, je oblika zdravilstva z uporabo lokalnega sesanja kože. Vakuumska terapija ima značilnosti psevdoznanosti. O pozitivnem vplivu na zdravje ni dokazov, obstaja pa tveganje poškodb, predvsem pri mokri in ognjeni vakuumski terapiji.
Strokovni kader travmatološke ambulante
Specialist ortopedske kirurgije
asist. dr. Vodičar Miha, dr. med.
Specialist kirurg za poškodbe in obolenja hrbtenice.
-
Več / Manj
Miha Vodičar je specialist ortopedske kirurgije, subspecializiran za kirurgijo hrbtenice. Poleg rednega dela je kot asistent z doktoratom vpet še v raziskovalno, razvojno in izobraževalno delo Medicinske fakultete univerze v Ljubljani.
V zadnjih letih razvija predvsem znanja na področju kirurškega zdravljenja degenerativnih bolezni hrbtenice, pediatričnih in odraslih deformacij hrbtenice in primarnih kostnih tumorjev na hrbtenici. V zadnjih dveh letih prevzema najtežje primere tovrstne patologije iz cele Slovenije, tudi iz tujine.
Raziskovalno dejavnost goji na področju degenerativnih bolezni hrbtenice, pediatričnih deformacij hrbtenice in v sodelovanju s Fakulteto za šport Univerze v Ljubljani na področju kinestetičnega zaznavanja vratne hrtbenice. V sklopu raziskovalne dejavnosti je objavil več publikacij v mednarodnih znanstvenih revijah, ki jih indeksira SCI in predstavljal svoje delo na pomembnejših evropskih kongresih hrbtenične in ortopedske kirurgije.
Dodatno se izobražuje tudi v tujini, trenutno največ na področju pediatričnih deformacij hrbtenice na Univerzitetni kliniki Rechts der Isar Tehnične univerze Minhen (TUM).
Kot asistent uči študente medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani, kot gostujoči predavatelj pa tudi na Fakulteti za Šport Univerze v Ljubljani in na Fakulteti za vede v zdravstvu na Univerzi na Primorskem. Kot somentor sodeluje pri magistrskih in doktorskih nalogah. Kot predavatelj, inštruktor in organizator sodeluje pri izobraževanju ortopedskih specializantov v sklopu Ortopedskega združenja Slovenskega zdavniškega društva in v sklopu mednarodne organizacije AO Spine.
Je aktiven član Evropskega združenja ortopedov in travmatologov (EFORT), AO Spine, Evropskega združenja za raziskovanje vratne hrbtenice (CSRS-Europe).