...

Nevrološka ambulanta

 V MD Medicina, Sanatorij Ljubljana, v nevrološki ambulanti izvajamo nevrološke preglede, elektromiografsko preiskavo (EMG) in UZ vratnih arterij. Poglobljeno se posvečamo boleznim perifernega živčevja, omoticam/sinkopam, glavobolom, motnjam gibanja in demencam.
Čakalne dobe
  • Koncesija
  • Samoplačniško
1-2 tedna

O ambulanti

Nevrologija zajema vsa področja živčnega sistema, od možganov preko hrbtenjače do živčnih in mišičnih vlaken v okončinah ter dela živčevja, ki uravnava delovanje notranjih organov. Je kompleksna veda, ki v zadnjem obdobju dela velike korake pri razumevanju delovanja človeka in pri možnostih zdravljenja.

Pogoste težave, pri katerih je smiseln posvet z nevrologom, so težave pri gibanju, težave s koordinacijo, dolgotrajno mravljinčenje ali motnje zaznavanja, glavoboli in druge bolečine, prehodne motnje zavesti, omotice in vrtoglavice, sum na epileptične napade.
Nevrološki pregled je namenjen ugotavljanju, ali je prisotna motnja v delovanju živčevja, kateri del živčevja je prizadet in kaj je vzrok okvare. Vključuje podroben pogovor z bolnikom, pregled izvidov predhodno opravljenih preiskav, klinični nevrološki pregled ter na podlagi ugotovitev razlago mesta in vzroka motnje v delovanju živčevja, nasvet glede zdravljenja oziroma načrtovanje dodatnih preiskav.

Področja dela

Nevrološke ambulante
Elektromiografija

EMG je uveljavljen izraz za nevrofiziološko preiskavo, s katero ocenjujemo funkcijo mišičnih in živčnih vlaken. S preiskavo lahko ugotovimo, kje je mesto okvare, kakšne vrste je okvara (poškodovana so lahko živčna vlakna ali izolacijska ovojnica živca), kako huda je ter  pogosto tudi, kakšna je možnost okrevanja. Uporabljamo ga kot pomembno pomoč v diagnostiki številnih bolezni in okvar, med njimi so sindrom zapestnega prehoda, okvare živčnih korenin pri lumboishialgijah, mravljinčenje ali šibkost v okončinah,  polinevropatije, bolezen motoričnega nevrona in druge živčno-mišične bolezni.

Izvedite več
Motje gibanja (parkinsonizem) in demenca

Pri bolniku z motnjami spomina, razmišljanja ali vedenja (od blage kognitivne motnje do demence) diagnozo postavimo s pogovorom z bolnikom, pogosto pa je potreben tudi opis skrbnika. Pri obravnavi bolnika z oteženim gibanjem (npr. parkinsonizem) ali nehotenim gibanjem (npr. tresavica, tiki ) so lahko v veliko pomoč video zapisi. Pregledu sledi testiranje miselnih sposobnosti (bolnik naj ima s seboj očala), in/ali motoričnih funkcij, nato pa načrt za potrditev diagnoze, zdravljenja z zdravili in – skupaj s skrbnikom - tudi bolj celostne psiho-socialne obravnave.

Omotice in sinkope

Omotice ob vstajanju ali pri dolgotrajni stoji so pogosta težava pri ljudeh vseh starosti v razponu od komaj zaznavne tegobe do hude motnje, pri kateri je aktivnost v pokončnem položaju močno omejena ali prihaja do pogostih izgub zavesti in padcev. Pri mladih ljudeh so najpogostejši vzrok t.i. refleksne ali vazovagalne sinkope ter sindrom ortostatske tahikardije (z angleško kratico POTS), kar lahko spremlja tudi slabše prenašanje telesnih naporov in izrazita utrujenost. Pri starejših so v ospredju motnje v delovanju avtonomnega živčevja, bolezni srca in vpliv zdravil, kar onemogoča uravnavanje krvnega tlaka v pokončnem položaju in med drugim  lahko predstavlja tveganje za padce. S podrobnim kliničnim pregledom in specifičnimi preiskavami v veliki večini primerov lahko ugotovimo vzrok težav ter svetujemo učinkovito zdravljenje.

Glavoboli

Le malo je ljudi, ki jih vsaj kdaj pa kdaj ne boli glava. Včasih pa glavoboli postanejo dejavnik, ki omejuje človekove aktivnosti ali je (v  manjšini primerov) znanilec druge bolezni. Posvet v zvezi z glavoboli je smiseln, kadar so ti pogosti ali zelo močni, tako da ovirajo normalne aktivnosti ali človek zaradi njih pogosto jemlje protibolečinska zdravila. Smiseln je tudi v primerih novo nastalih, močnih glavobolov, še posebej, če jih spremljajo druge težave (npr. vrtoglavice, slabost, šibkost). Dober razlog pa je tudi, če človeka glavoboli skrbijo ali želi o njih bolj podroben posvet, da bi se izognil stopnjevanju težav.

UZ vratnih arterij

Ultrazvočni pregled vratih arterij je pomembna preiskava za oceno aterosklerotičnih oblog  in drugih sprememb na vratnih žilah, ki vodijo kri v možgane. Zožitev žil pomeni povečano tveganje za nastanek krvnih strdkov in možgansko kap. Z ultrazvočno preiskavo lahko spremembe pravočasno odkrijemo in ukrepamo z nasvetom glede zdravil, v nekaterih primerih napotitvijo na poseg za odstranitev žilnih oblog. Preiskavo opravljamo preventivno ali z namenom spremljanja pri že ugotovljeni aterosklerozi, tudi po posegih na žilah.

Naročite se na pregled

Telefonsko naročnje
Naročanje prek telefona poteka od ponedeljka do petka med 8h in 18h.
Ceniki
Za več informacij o cenah naših uslug, kliknite spodnji gumb.
Urniki
Za ogled urnikov vseh razpoložljivih zdravnikov, kliknite spodnji gumb.

Strokovni kader

nevrološke ambulante

Mnenja zadovoljnih strank

Mnenja naših pacientov pričajo o zaupanju, strokovnosti in osebnem pristopu, ki ga vsakodnevno uresničujemo pri svojem delu.
V MD Medicini je prijazno in predvsem strokovno osebje. Anesteziologi poskrbijo, da se zares počutiš varno. Kirurg ti poda vse informacije in strokovno opravi svoje delo ter skrbi zate, dokler ne odideš in seveda tudi naprej. Medicinske sestre, fizioterapevtka in ostali skrbijo, da ti prav nič ne manjka, pa čeprav takrat zares nič ne moreš. Strokovnost, prijaznost, domačnost. Verjetno je to vse, kar si kot pacienti želimo in zaslužimo, ko potrebujemo operativni poseg. In tako sem se počutila tudi sama, saj je bilo vse, od priprave na poseg, operacija in postoperativna oskrba izvedeno vrhunsko. Hvala celotni ekipi in vse dobro naprej!
Katarina Šinkovec
Hvala vsem, ki pri svojem medicinskem delu uporabljate najnovejše medicinske aparate ter metode in oblike dela. Ob tem pa se usposabljate v novo generacijo zdravnikov, ker ste osebno prepričani, da sodelovalni pristop s pacientom ni koristen samo za vas, ampak tudi za nas. Tako se počutimo "pomembne".
Alenka Čurin Janžekovič & Marijan Janžekovič
Ob vstopu v zgradbo MD medicine, ti je bolj prijetno kot ne, saj nimaš takoj tistega že znanega in neprijetnega občutka ter vonja po bolnišnici. Sprejme te prijazna medicinska sestra, ki te prijazno pozdravi in vse razloži kar te zanima. Vse deluje sproščujoče, da te zares mine še tisti zadnji tesnobni občutek pred pregledom pri zdravniku ali operacijo. Zdravnik, ki ga obiščeš, je vrhunski strokovnjak, ki se ti v celoti posveti, te zares posluša, ima čas zate in na koncu ti strokovno svetuje. Prostore MD medicine vedno zapustim pomirjena in z jasno sliko, da so tu ljudje, ki bodo vedno poskrbeli zate. Zato iskrena hvala prav vsem izmed vas.
Neda Fabrizio
Od leta 2017 imam osebno zdravnico na MD medicini. Že ob prvem obisku sem vstopila v nadstandardni svet zdravstvene koncesije: vljuden sprejem na pregledno urejenem glavnem vhodu, svetla čakalnica brez gneče, čas pregleda ob dogovorjeni uri v sodobni in prijetno opremljeni ambulanti, prijazna medicinska sestra, ki me pozna po imenu, sproščena in nadvse strokovna zdravnica ima čas tako za poslušanje kot za obravnavo. V isti stavbi lahko opravim tudi laboratorij in še mnogo drugih zdravstvenih storitev. Naročanje, napotnice, recepte, nasvete lahko urejam preko e-pošte ali po telefonu, na katerega se vedno nekdo oglasi … Kakovosten sistem MD medicine ne deluje le v prid bolnikovega zdravja, ampak tudi dostojanstva.
Maja Ivanič

Pogosta vprašanja

Imate vprašanja? Tukaj najdete odgovore na najpogostejša vprašanja, povezana z našimi storitvami in postopki. Če odgovora ne najdete, nas kontaktirajte – z veseljem vam pomagamo.

Obisk priporočamo ob simptomih, kot so pogosti glavoboli, vrtoglavice, izguba občutka, šibkost v udih, motnje vida, težave z ravnotežjem ali spominom. Nevrolog lahko pomaga tudi pri sumu na bolezni, kot so multipla skleroza, Parkinsonova bolezen ali epilepsija.

Zdravnik se najprej pogovori o vaših težavah in zdravstveni zgodovini. Sledi klinični nevrološki pregled, po potrebi pa se naročijo dodatne preiskave, kot so EMG, MRI ali EEG. Na podlagi ugotovitev se pripravi načrt nadaljnje obravnave ali zdravljenja.

Ne, pri nas napotnica ni potrebna, saj ambulanta deluje samoplačniško. To omogoča hitro dostopnost do pregleda brez dolgih čakalnih vrst. Na pregled se lahko naročite kadarkoli.

Nevrolog se ukvarja z motnjami živčnega sistema, vključno z glavoboli, epilepsijo, Parkinsonovo boleznijo, multiplo sklerozo, demenco, nevropatijami in drugimi nevrološkimi stanji. Obravnava tudi posledice možganske kapi in motnje spanja, povezane z delovanjem možganov.

Glede na vaše težave lahko nevrolog priporoči preiskave, kot so elektromiografija (EMG), magnetna resonanca (MRI), elektroencefalografija (EEG), laboratorijski testi ali ultrazvok žil vratu. Te preiskave omogočajo natančnejšo diagnozo in bolj usmerjeno zdravljenje.
MD MEDICINA, zdravstvene in
druge storitve, d.o.o.
Delovni čas

Ponedeljek - Četrtek
Petek
Sobota - Nedelja

08:00 - 19:00
08:00 - 16:00
Zaprto

Copyright © 2025 MD medicina | All Rights Reserved | Kakovost in varnost | Politika zasebnosti