...

Ambulanta za nevrokirurgijo

V nevrokirurški ambulanti obravnavamo vsa tumorska in žilna obolenja možganov, hrbtenjače in perifernih živcev. Obravnavamo tudi vsa degenerativna obolenja hrbtenice (stenoze, hernije medvretenčnih diskov), ki povzročajo bolečine v križu in nogah (lumboishialgija) ali bolečine v vratu, zatilju in se lahko širijo vzdolž zgornje okončine (cervikobrahialgija), ki so posledica vkleščenih živčnih korenin ob izhodu iz hrbteničnega kanala.
Čakalne dobe
  • Samoplačniško
1-2 tedna

O ambulanti

Glavna področja dela so celostna obravnava degenerativnih bolezni hrbtenice (hernije, stenoze, listeze, ipd.) ter tumorska patologija hrbtenice in možganov.

Med utesnitvami perifernih živcev sta najpogostejša sindroma karpalnega tunela in kubitalnega kanala, sledijo torakalni izhod, Mortonova metatarzalgija, okvara peronealnega živca zaradi ganglijske ciste itd.

Pacientom pregledamo CD globinska slikanja glave ali hrbtenice (MRI in/ali CT), pri diagnostiki težav s perifernim živčevjem pa je najpogosteje potreben EMG in UZ.
Po natančnem pregledu nevrokirurg oceni kakšna obliko zdravljenja je najbolj primerna, bodisi konzervativna, ki največkrat vključuje fizioterapevtsko obravnavo ali pa je potrebno kirurško zdravljenje.

V naši ambulanti boste deležni hitrega, strokovnega in natančnega pregleda in obravnave s strani specialista nevrokirurgije.

Področja dela

Ambulanta za nevrokirurgijo
Žilne možganske bolezni

Najpogostejše žilne bolezni, ki prizadanejo možganske žile so anevrizme in arteriovenske malformacije. Anevrizme so majhne mehurčaste razširitve stene možganskih žil, kjer se žilna stena postopoma tanjša in lahko poči. Posledice krvavitve je možganska kap. Arteriovenske malformacije so prirojene bolezni možganskih žil, kjer z leti žilne stene tudi popustijo in lahko nastopijo možganske krvavitve. Bolezni možganskih žil je potrebno obravnavati z veliko resnostjo saj lahko ogrozijo življenje posamznika. Zdravimo jih kirurško ali na druge nekirurške načine.

Stanja po poškodbi glave

Hujše poškodbe glave so povezane z zlomi lobanjske kosti, znotrajlobanjskimi krvavitvami in možganskimi obtolčeninami. Vsa ta stanja so povezana z ogrožanjem življenja in jih rešujemo akutno v bolnišnici. Pozne posledice poškodb možganov se kažejo kot kognitivne motnje in motnje v gibalnih sposobnostih. Za izbolšjanje funkcionalnih sposobnosti priporočamo predvsem dolgotrajno in usmerjeno nevrorehabilitacijsko obravnavo.

Tumorji možganov in hrbtenjače

Možgane in hrbtenjačo lahko prizadane rast tumorjev, ki izraščajo iz možganskih celic ali pa gre za zasevke drugih tumorskih sprememb. Zdravljenje je najprej običajno kirurško. V kolikor gre za maligne tumorje so bolniki dodatno zdravljeni z onkološko terapijo, obsevanjem ali kemoterapijo.

Bolezni zapestnih in komolčnih prehodov

Najpogostejša utesnitev perifernih živcev na zgornjih okončinah je utesnitev medialnega živca v zapestju in ulnarnega živca v komolcu. Utesnitve so največkrat posledica prirojenih ožjih anatomskih kostnih prehodov v teh področjih in dodatni zadebelitvi vezi oziroma ligamentov, ki skupaj dražijo živec v tem delu, kar se kaže z motečim mravljinčenjem v prstih rok in podlakti. Zdravljenje je v začetku konzervativno, v nadaljevanju če ni uspešna je možna operativna terapija.

Hernija medvretenčne ploščice

Hernija medvretenčne ploščice je ena najpogostejših obrabnih sprememb na hrbtenici. Izbočena medvretenčna ploščica je vnetno-obrabno spremenjena in boleča, lahko se dotika ali celo vklešči priležno živčno korenino in povzroča bolečine v križu ali vratu, ki se širijo vzdolž okončine. Obstaja več oblik hernij medvretenčnih ploščic. Zdravljenje je odvisno od klinične slike in trajanja težav.

Zožitev spinalnega kanala (stenoza)

Zožitev hrbteničnega kanala je posledica napredovalih obrabnih sprememb vretenc in zadebelitev medvretenčnih vezi, ki se zaradi povečanih obremenitev pojavijo od srednje starosti naprej. Zožitev hrbteničnega kanala postopoma napreduje in utesnjuje priležne živčne strukture. Klinično se to stanje začne pri bolniku kazati s postopno napredovalo bolečino bodisi v vratu ali ledveni hrbtenici in zmanjšano zmogljivostjo. Hoja postane težavna, pojavlja se okorelost v nogah in motnje ravnotežja. Pri napredovalih stenozah hrbteničnega kanala je zdravljenje običajno kirurško.

Premik vretenc (spondilolisteza)

Zaradi napačnih statičnih obremenitev hrbtenice lahko sčasoma pride do manjšega premika posameznega vretenca izven fiziološke lege. Na tem mestu je hrbtenica se dodatno podvržena obrabnim spremembam, ki se kažejo kot napredovali bolečinski sindrom ki se širi v spodnji okončini. Če obrabne spremembe napredujejo in klinična slika pacienta pomembno vpliva na vsakodnevne aktivnosti je potrebna operacija, ki vključuje sprostitev utesnjenjih živčnih korenin in zatrditev prizadetih vretenc z vijaki.

Naročite se na pregled

Telefonsko naročnje
Naročanje prek telefona poteka od ponedeljka do petka med 8h in 18h.
Ceniki
Za več informacij o cenah naših uslug, kliknite spodnji gumb.
Urniki
Za ogled urnikov vseh razpoložljivih zdravnikov, kliknite spodnji gumb.

Strokovni kader

Nevrokirurška ambulanta

Mnenja zadovoljnih strank

Mnenja naših pacientov pričajo o zaupanju, strokovnosti in osebnem pristopu, ki ga vsakodnevno uresničujemo pri svojem delu.
V MD Medicini je prijazno in predvsem strokovno osebje. Anesteziologi poskrbijo, da se zares počutiš varno. Kirurg ti poda vse informacije in strokovno opravi svoje delo ter skrbi zate, dokler ne odideš in seveda tudi naprej. Medicinske sestre, fizioterapevtka in ostali skrbijo, da ti prav nič ne manjka, pa čeprav takrat zares nič ne moreš. Strokovnost, prijaznost, domačnost. Verjetno je to vse, kar si kot pacienti želimo in zaslužimo, ko potrebujemo operativni poseg. In tako sem se počutila tudi sama, saj je bilo vse, od priprave na poseg, operacija in postoperativna oskrba izvedeno vrhunsko. Hvala celotni ekipi in vse dobro naprej!
Katarina Šinkovec
Hvala vsem, ki pri svojem medicinskem delu uporabljate najnovejše medicinske aparate ter metode in oblike dela. Ob tem pa se usposabljate v novo generacijo zdravnikov, ker ste osebno prepričani, da sodelovalni pristop s pacientom ni koristen samo za vas, ampak tudi za nas. Tako se počutimo "pomembne".
Alenka Čurin Janžekovič & Marijan Janžekovič
Ob vstopu v zgradbo MD medicine, ti je bolj prijetno kot ne, saj nimaš takoj tistega že znanega in neprijetnega občutka ter vonja po bolnišnici. Sprejme te prijazna medicinska sestra, ki te prijazno pozdravi in vse razloži kar te zanima. Vse deluje sproščujoče, da te zares mine še tisti zadnji tesnobni občutek pred pregledom pri zdravniku ali operacijo. Zdravnik, ki ga obiščeš, je vrhunski strokovnjak, ki se ti v celoti posveti, te zares posluša, ima čas zate in na koncu ti strokovno svetuje. Prostore MD medicine vedno zapustim pomirjena in z jasno sliko, da so tu ljudje, ki bodo vedno poskrbeli zate. Zato iskrena hvala prav vsem izmed vas.
Neda Fabrizio
Od leta 2017 imam osebno zdravnico na MD medicini. Že ob prvem obisku sem vstopila v nadstandardni svet zdravstvene koncesije: vljuden sprejem na pregledno urejenem glavnem vhodu, svetla čakalnica brez gneče, čas pregleda ob dogovorjeni uri v sodobni in prijetno opremljeni ambulanti, prijazna medicinska sestra, ki me pozna po imenu, sproščena in nadvse strokovna zdravnica ima čas tako za poslušanje kot za obravnavo. V isti stavbi lahko opravim tudi laboratorij in še mnogo drugih zdravstvenih storitev. Naročanje, napotnice, recepte, nasvete lahko urejam preko e-pošte ali po telefonu, na katerega se vedno nekdo oglasi … Kakovosten sistem MD medicine ne deluje le v prid bolnikovega zdravja, ampak tudi dostojanstva.
Maja Ivanič

Pogosta vprašanja

Imate vprašanja? Tukaj najdete odgovore na najpogostejša vprašanja, povezana z našimi storitvami in postopki. Če odgovora ne najdete, nas kontaktirajte – z veseljem vam pomagamo.

Na prvem pregledu bo zdravnik z vami opravil temeljit pogovor o težavah, simptomih in morebitni prejšnji diagnostiki. Sledi klinični pregled, nato pa analiza izvidov, kot so MR, CT ali rentgenske slike. Če potrebujete dodatne preiskave, vas bo napotil nanje. Na koncu boste skupaj oblikovali načrt zdravljenja, ki je lahko kirurški ali nekirurški.

Na pregled prinesite vso razpoložljivo medicinsko dokumentacijo: izvide MR, CT, rentgenov, laboratorijske izvide ter prejšnje zdravniške izvide (npr. nevrolog, ortoped, fiziater). Priporočljivo je, da slike prinesete tudi na CD-ju ali USB-ključku. Bolj kot je slika sveža in kakovostna, bolj natančna bo ocena.

Mikrokirurški poseg je zelo natančna operacija, ki se izvaja s pomočjo operacijskega mikroskopa in posebej prilagojenih instrumentov. Uporablja se za obravnavo občutljivih struktur, kot so živci, možgani in hrbtenjača. Cilj je maksimalna učinkovitost z minimalnim vplivom na okoliška tkiva, kar pomeni manj zapletov in hitrejše okrevanje.

Operacija hrbtenice je potrebna, kadar konservativno zdravljenje (fizioterapija, zdravila, blokade) ne pomaga ali če je prisoten resen nevrološki izpad (npr. šibkost, izguba nadzora nad mehurjem). Najpogostejši razlogi so hernija diska, zožitev spinalnega kanala ali nestabilnost vretenc. Pogosto se uporabljajo minimalno invazivne metode, ki omogočajo hitrejše okrevanje.

Dolžina okrevanja je odvisna od vrste posega, kompleksnosti operacije in splošnega zdravstvenega stanja pacienta. Pri manjših posegih je okrevanje hitro – nekaj dni do nekaj tednov. Po večjih operacijah, zlasti na hrbtenici ali možganih, pa lahko traja več tednov do mesecev. Ključno je upoštevati navodila zdravnika in postopoma povečati telesno aktivnost.
MD MEDICINA, zdravstvene in
druge storitve, d.o.o.
Delovni čas

Ponedeljek - Četrtek
Petek
Sobota - Nedelja

08:00 - 19:00
08:00 - 16:00
Zaprto

Copyright © 2025 MD medicina | All Rights Reserved | Kakovost in varnost | Politika zasebnosti